Timetable 2022

Semester 1, 2022

All classes will be offered in ONLINE (synchronous and asynchronous) mode, with the exception of Coptic Art & Iconography I and Ministry to Teens & Youth. To see more information about each unit, please click on the unit codes.

Monday

Holy Images, Holy Relics and Sacred Space in the Orthodox Tradition

Fr Dr Nebojsa Tumara

(DL3460A / DL9460A)

Monday 6:30pm-9:30pm

Photo by James on Unsplash

History of Orthodox Missiology

Fr Dr Jacob Joseph

(CH1800A / DM1800A / CH8800A / DM8800A)

Monday 6:30pm-9:30pm

Tuesday

Photo by Samantha Sophia on Unsplash

Introduction to the
Old Testament

Fr Dr Nebojsa Tumara

 (BA1100A / BA8100A)

.
Tuesday 6:30pm-9:30pm

coptic language bohairic

Coptic Language:
Bohairic II

Fr Dr Gregorios Awad

(AL2200A / AL9200A)

Tuesday 6:30-9:30pm

Wednesday

jesus margins

Jesus Christ at the Margins

Fr Dr Jacob Joseph

(DM3720A / CT3720A / DM9720A / CT9720A)

Wednesday 6:30pm-9:30pm

biblical hebrew

Advanced Biblical Hebrew

Fr Dr Nebojsa Tumara

(AL2600A / AL9600A)

Wednesday 6:30pm-9:30pm

Thursday

Photo by Liviu Florescu on Unsplash

Pillars of Orthodoxy:
The Alexandrian Fathers

Mr Abraam Mikhail

(CH2530A / CT2530A / CH8530A / CT8530A)

Thursday 6:30pm-9:30pm

Photo by Mick Haupt on Unsplash

Introduction to Biblical Hebrew

Fr Dr Nebojsa Tumara

(AL1600A / AL8600A)

Thursday 6:30pm-9:30pm

Friday

Coptic Art and
Iconography I

Mr Ashraf Gerges

(DL1410A / DL8410A)

Friday 6:30pm-9:30pm

The Lives and Times of
the Desert Fathers

Dr Lisa Agaiby

(CH3500A / CH9500A)

Friday 6:30pm-9:30pm

Saturday

Photo by Alexandra Fuller on Unsplash

Ministry to Teens
and Youth

Fr Michael Salib

(DA1110A / DA8110A)

Click above links for class times

Semester 2, 2022

All classes will be offered in ONLINE (synchronous and asynchronous) mode, with the exception of Coptic Art & Iconography II.  To see more information about each unit, please click on the unit codes.

Monday

pastoral ministry

Pastoral Ministry and Priesthood

Fr Dr Daniel Ghabrial

(DP2500A / DP8500A)

Monday 6:30pm-9:30pm

Tuesday

Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Orthodox Mission Theology

Fr Dr Jacob Joseph

(CT1810A / DM1810A / CT8810A / DM8810A)

Tuesday 6:30pm-9:30pm

.

Photo by Jessica Delp on Unsplash

Seeking Christ in Scriptures: Scripture and Its Exegesis in the Orthodox Tradition

Fr Dr Nebojsa Tumara

(BS3000A / BS9000A)

Tuesday 6:30pm-9:30pm

Wednesday

Photo by Aaron Burden on Unsplash

Wisdom Literature

Fr Dr Nebojsa Tumara

(BA3510A / BA9510A)

.
Wednesday 6:30pm-9:30pm

.

jesus christ asian context

Jesus Christ in the Asian Context

Fr Dr Jacob Joseph

(CT3710A / DM3710A / CT9710A / DM9710A)

Wednesday 6:30pm-9:30pm

Thursday

mary in the coptic tradition

Mary in the Coptic Tradition

Fr Dr Gregorios Awad

(DL3330A / DL9330A)

.
Thursday 6:30pm-9:30pm

.

Introduction to the
Syriac Language

Fr Dr Nebojsa Tumara

(AL1700A / AL8700A)

.
Thursday 6:30pm-9:30pm

Friday

coptic art and iconography

Coptic Art and
Iconography II

Mr Ashraf Gerges

(DL2410A / DL9410A)

Friday 6:30pm-9:30pm

Saints and Sinners:
Women in Late Antiquity

Dr Lisa Agaiby

(AH3150A / AH9150A)

Friday 6:30pm-9:30pm

Friday & Saturday

St Gregory the Theologian

St Gregory the Theologian

Fr Prof. John Behr

(CT2520A / CT9520A)

Click above links for class times